سپتیک تانک پلی اتیلن

جمعه 21 خرداد 1395 ساعت 12:39

سپتیک تانک پلی اتیلن


سپتیک تانک پلی اتیلن یک حوضچه ته نشینی بوده که به عنوان یک واحد پیش تصفیه جهت کاهش میزان آلودگی فاضلاب و یک راه حل جالب به کاربرده می شود.در این روش فاضلاب به کمک فرآیند ته نشینی ، شناورسازی و بیولوژیکی تصفیه می شود.

سپتیک تانک پلی اتیلن به نحوی ساخته شده است که فاضلاب ورودی به آن تقریباً چند روز باقی بماند. در طول این زمان،لجن ته نشین شده در کف سپتیک تانک پلی اتیلن در اثر فعالیت باکتری های بی هوازی یا همان هتروتروف تجزیه می گردد؛این عملکرد باکتریایی سبب میشود که در انتها از میزان لجنی که باید تخلیه گردد کاسته شود.البته باید خاطر نشان کرد که در پساب خروجی از سپتیک تانک پلی اتیلن مواد تیره و معلقی وجود خواهد داشت و کاملاً صاف و زلال نیست و بوی مخصوص فاضلاب خواهد داد.

از سپتیک تانک پلی اتیلن می‌توان به طور گسترده در واحد های مسکونی ، ویلایی،کارگاه ها و حتی جهت حذف چربی و مواد معلق پساب مکان هایی نظیر رستوران های صنعتی ، هتل ها و کارخانجات و غیره که دارای آشپزخانه های بزرگی هستند نیز استفاده کرد.

سپتیک تانک پلی اتیلن کاربردی ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی بوده که تصفیه مکانیکی(ته نشینی) و تصفیه زیستی با کمک باکتری های بی هوازی یا همان هتروتروف در آن انجام می گیرد.

 

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن:

*      ایزولاسیون کاملا دقیق و بدون بوی سپتیک تانک پلی اتیلن

*      سهولت حمل مخزن و نصب آسان

*      مقاومت ترافیکی بسیار بالا جداره و امکان مدفون کردن آن در زمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک پلی اتیلن و جلوگیری از اشغال کردن فضاهای مفید

*      مقاومت درمقابل خوردگی نتیجه اسید تولیدی پساب فاضلابی و حتی مواد شیمیایی

*      مقرون به صرفه بودن روش تصفیه فاضلاب

*      قابلیت ساخت در ابعاد و احجام مختلف وسفارشی مدنظر کاربران

*      عمر طولانی سپتیک تانک پلی اتیلن

*      گارانتی بالای 50 سال سپتیک تانک پلی اتیلن

*      عدم نیاز لزوم به عایق کاری و تعمیر؛ بعلت عدم استفاده از وسایل الکترومکانیکال نیازی به تعمیر و هزینه نگهداری و اپراتور ندارد.

 

مکان یابی سپتیک تانک پلی اتیلن:

سپتیک تانک پلی اتیلن اگر دور از مسیر نهرها و آبگیرها و در سطحی هموار و در جهت مخالف وزش بادهای غالب باید ساخته شود بهتر میباشد.


 

 محاسبات و نحوه طراحی سپتیک تانک پلی اتیلن:

 طول انباره بشکل مستطیل و حداقل 3 برابر پهنای آن انتخاب شود.

 عمق مناسب ( فاصله خالی فاضلاب تا کف سپتیک تانک پلی اتیلن) برای انباره باید یک و نیم متر باشد.

 فاصله سطح فاضلاب تا سقف انباره حداقل باید 35 سانتی متر باشد.

 تولید فاضلاب با توجه به سرانه مصرف آب و ضریب تبدیل آن به فاضلاب برای زمان ماند 13 ساعت طراحی گردد.

 

قسمت های مختلف تشکیل دهنده سپتیک تانک پلی اتیلن:

*      سیستم ورودی پساب فاضلابی : متشکل از لوله و بافل یا همان ورودی میباشد.

*      مخزن بخش اولیه سپتیک تانک پلی اتیلن :حجم اعظم سپتیک تانک پلی اتیلن (تقریبا حجم کلی) را به خود اختصاص داده است.

*      دیواره ی جدا کننده : باعث ممانعت از ورود لجن و چربی به بخش ثانویه مخزن که زلال ساز نامیده می شود نیز میگردد.

*      محوطه زلال ساز : این بخش حجم سپتیک تانک پلی اتیلن را شامل شده و در این بخش مخزن، فاضلاب عاری از هر گونه مواد قابل ته نشینی وارد می شود.

*      خروجی بیوگاز(تهویه): از طریق این مجرا گازهای تولید شده توسط فرآیندهای بیولوژیکی به بیرون خارج می شود.

*      سیستم خروجی پساب فاضلابی : شامل بافل و لوله خروجی سپتیک تانک پلی اتیلن است.


 

   طرز تولید و ساخت فضای داخل سپتیک تانک پلی اتیلن


جریان فاضلابی بین مخازن، توسط لوله های با قطر تقریبا 11 تا 16 سانتی متر برقرار می گردد، که امکان دارد این امر بوسیله سوراخهایی که در دیواره جداکننده به فاصله 25 تا 45 سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب تعبیه می شوند انجام گیرد تا مواد شناور از مخزن فاضلاب سرریز نشود . فاصله مرکز تا مرکز لوله ها و یا سوراخها 25 تا 35 سانتی متر در نظر می گیرند .

بمنظور خروج گازهای ایجاد شده از تجزیه فاضلاب در فضای سپتیک تانک پلی اتیلن ، از لوله ای به قطر 12 سانتی متر استفاده می شود. برای ممانعت و عدم ایجاد مزاحمت توسط بوی پساب، ارتفاع لوله تهویه را حداقل 1.5 متر بالاتر از ارتفاع بالاترین ساختمان محل در نظر می گیرند. همچنین برای جلوگیری از ورود و یا افتادن جانوران و پرندگان به لوله تهویه دو راه حل صورت می گیرد:

*      نصب توری در انتهای آن

*      نصب زانوی 90 درجه امتداد دهانه خروجی لوله تهویه و هدایت آن به زمین

برای بازدید از مخزن، تمیز کاری و تعمیر کردن سپتیک تانک پلی اتیلن، تعبیه دریچه آدم رو یا منهول (Manhol) ضروری است . بمنظور جلوگیری از بعضی حرکات فاضلاب ورودی که ممکن است موجب خروج کف ناشی از عمل تجزیه فاضلاب گردد از مانعی استفاده می کنند. این مانع ممکن است با نصب سه راهی و تغییر جهت دادن لوله ورودی داخل تانک از حالت افقی به عمودی عملی گردد. معمولاٌ انتهای لوله ورودی را حدود 25 سانتی متر و انتهای لوله خروجی فاضلاب را 35 سانتی متر پایین تر از سطح آزاد فاضلاب نصب میگردد .در حال حاضر با توجه به تخمین و محاسبات انجام گرفته توسط کارشناسان، حداکثر جمعیتی که می‌توان فاضلاب حاصل از فعالیت انها را با سپتیک تانک پلی اتیلن تصفیه نمود مابین 250 تا 450 نفر میباشد.

 موارد نشان دهنده عملکرد نامناسب سپتیک تانک پلی اتیلن یا انبره فاضلابی

*      برگشت پساب فاضلابی

*      رطوبت ایجاد شده در اطراف سپتیک تانک پلی اتیلن

*      فزونی مواد نیتریتی در چاه های اطراف

*      بوی آزاردهنده فاضلاب در اطراف منازل (نشانگر نارسایی عملکرد سیستم تهویه)

*      از بین رفتن میکروارگانیسم های داخل سپتیک تانک پلی اتیلن مخصوصا باکتریای بی هوازی در صورت خالی بودن مخزن بمدت طولانی.