سپتیک تانک ؛ قیمت سپتیک تانک ؛ سپتیک تانک پلی اتیلن

شنبه 5 اردیبهشت 1394 ساعت 08:51

استعلام زمان تحویل و قیمت سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلن

                     02166483199 ---09126218533


سپتیک تانک پلی اتیلن | سپتیک تانک فاضلاب

دفع فاضلاب از محیط زیست بشری همواره یکی از مهمترین چالشهای جوامع مختلف بوده است. به دلیل استعداد فراوان پساب فاضلاب در ایجاد بیماریهای گوناگون، انسان ناگزیر است تا فاضلاب ایجاد شده توسط خود را به محیطی بیرون از منطقه زندگی خود انتقال داده و با جمع آوری آن به تصفیه و دفع آن بپردازد. امروزه سیستمهای انتقال فاضلاب متشکل از خطوط لوله، منهولها، راکتورهای تصفیه و اجزای ریز و درشت دیگری است که فاضلاب از سرتاسر شهر درون آنها جاری شده و به مکان مشخصی منتقل می شود.


سپتیک تانک ؛ سپتیک تانک فاضلاب ؛ سپتیک تانک پلی اتیلن ؛ سپتیک فاضلاب ؛ سپتیک آماده ؛ سپتیک تانک آماده ؛ سپتیک تانک مشهد ؛ قیمت سپتیک تانک مشهد؛ قیمت سپتیک تانک قزوین ؛ قیمت سپتیک تانک ارومیه ؛ قیمت سپتیک تانک اهواز ؛ قیمت سپتیک تانک کرمانشاه ؛ قیمت سپتیک تانک شمال ؛ قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن ؛ قیمت سپتیک تانک تبریز ؛ قیمت سپتیک تانک اردبیل ؛ قیمت سپتیک تانک زنجان ؛ قیمت سپتیک تانک سمنان ؛ قیمت سپتیک تانک شیراز؛ سپتیک تانک پلی اتیلن تبریز ؛ سپتیک تانک فاضلاب آماده تبریز ؛ سپتیک تانک پیش ساخته تبریز ؛ سپتیک تانک آماده تبریز ؛ سپتیک تانک شهرک سلیمی ؛ سپتیک تانک پلی اتیلن شهرک سلیمی ؛ سپتیک تانک شهید سلیمی ؛ سپتیک تانک اصفهان ؛ سپتیک پلی اتیلن اصفهان ؛ سپتیک تانک فاضلاب اصفهان ؛ سپتیک تانک پلی اتیلن اصفهان ؛مخزن سپتیک تانک اصفهان ؛ سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره اصفهان ؛ سپتیک تانک پیش ساخته اصفهان ؛سپتیک تانک آماده اصفهان

به دلیل وجود باکتریهای بی هوازی در فاضلاب و فعالیت آنها، ترکیبات خورنده و بدبویی نظیر گاز هیدروسولفور تشکیل می شود که وجود آنها لزوم یک طراحی دقیق مهندسی برای خطوط انتقال فاضلاب را موجب می شود.

من  تصمیم گرفتم با توجه به شرایط موجود در کشور و کمبود شدید آب و بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی در اکثر مناطق شمالی، به توضیح سپتیک تانک پلی اتیلن بپردازم.

استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن  می تواند راه گریزی از معضل پیچیده دفع فاضلاب های مسکونی باشد و به همین دلیل با پیشرفت سیستم سپتیک تانک پلی اتیلنی می توانیم به شهری سالم تر بیاندیشیم.


در اینجا به انواع موجود سپتیک تانک فاضلاب و سپتیک تانک پلی اتیلن و مزایای این سیستم و نحوه دفع فاضلاب و ساختار و اجزاء ... سپتیک تانک خواهم پرداخت. از دستگاههای سپتیک تانک پلی اتیلنی در پروژه های مختلف جهت تصفیه فاضلاب اماکن مختلف استفاده می گردد.

سپتیک تانک پلی اتیلن آپارتمان ، سپتیک تانک پلی اتیلن ساختمانهای مسکونی ، سپتیک تانک پلی اتیلن ویلایی ، سپتیک تانک پلی اتیلن هتل ، سپتیک تانک پلی اتیلن مراکز درمانی ، سپتیک تانک پلی اتیلن بیمارستان ، سپتیک تانک پلی اتیلن کارخانجات ، سپتیک تانک پلی اتیلن فاضلابهای شهری ، سپتیک تانک پلی اتیلن فاضلاب روستایی ، سپتیک تانک پلی اتیلن مراکز آموزشی ، سپتیک تانک پلی اتیلن پادگان ، سپتیک تانک پلی اتیلن پایانه های باربری و سپتیک تانک پلی اتیلن پایانه های مسافربری و . . . میتوان استفاده نمود .


سپتیک تانک پلی اتیلن چیست؟

به طور کلی تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک فاضلاب به طور ناقص انجام می گیرد و آنهم برای جمعیتی محدود می تواند مورد استفاده قرار گیرد .

این تصفیه ناقص توسط سپتیک تانک تنها موجب می شود که دفع فاضلاب به زمین آسانتر انجام گرفته و دفع آن به منابع طبیعی در روی زمین زیان کمتری را به محیط زیست وارد سازد ولی در هر صورت دارای معایب یک تصفیه ناقص می باشد.

سپتیک تانک از نظر کار خود نیز دارای این عیب است که قسمتی از مواد ته نشین شده در کف انبار به علت تعفن و تولید گازها همراه این گاز به سطح فاضلاب در انباره سپتیک تانک آمده و موجب اختلال در کار سپتیک تانک پلی اتیلن (  سپتیک تانک فاضلاب ) می شود. همچنین ممکن است این مواد همراه فاضلاب بیرون آید. البته در سپتیک تانک پلی اتیلن برای جلوگیری از این موضوع شرکت شها دست به تغییر کوچکی هم در لوله ورودی سپتیک تانک پلی اتیلن و هم در لوله خروجی سپتیک تانک پلی اتیلن زده است به این صورت که سیفون فاضلاب را به سپتیک تانک پلی اتیلن خود اضافه نموده است .


  از جمله مشکلاتی که در جمع آوری فاضلاب خام در سطح روستاها وجود دارد عدم جریان کافی فاضلاب در لوله ها می باشد. این مسأله باعث می شود سرعت کافی در لوله ها بوجود نیامده و به علت کم بودن سرعت، مواد معلق در لوله رسوب و سیستم تصفیه فاضلاب از کار بیفتد.

پیرو همین نقطه ضعف سیستم های جمع آوری فاضلاب متداول بوده که تصمیم به جمع آوری فاضلاب ته نشین شده از مخزن سپتیک فاضلاب گردید.

پساب خروجی از مخزن سپتیک فاضلاب که مواد معلق خود را در مخزن از دست داده است قادر خواهد بود با سرعت و شیب کمتری بدون مشکل در فاضلابروها جریان یابد.

   قابل توجه است که فاضلابروی ساختمان که عمل جمع آوری فاضلاب تولیدی و انتقال آن را تا مخزن سپتیک تانک عهده دار است بر اساس فاضلابروهای متداول طراحی می شوند بنابراین لازم است که به مسأله حداقل سرعت و شیب در این فاضلابروها دقت شود. در صورتی که بتوان به حل این مسأله فائق شد و از طرفی بتوان موقعیت سپتیک تانک فاضلاب را طوری انتخاب نمود که چند خانه را با هم سرویس دهد می توان فاضلاب چند خانه را جمع آوری و به مخزن سپتیک تانک انتقال داد.

مخزن سپتیک فاضلاب برای مناطقی که جنس زمین غیر قابل نفوذ باشد و نتوان از چاههای جاذب سود جست و برای منازل و مؤسساتی که در نواحی روستایی و یا دور از دسترس شبکه های جمع آوری فاضلاب قرار دارند، می تواند یک روش قابل قبول تصفیه فاضلاب باشد. 

مخزن سپتیک تانک فاضلاب اعم از سپتیک تانک پلی اتیلن اسپیرال و یا سپتیک تانک پلی اتیلن کورتیوب و همچنن سپتیک تانک پلی اتیلن کاروگیت و حتی سپتیک تانک فایبرگلاس در واقع یک مخزن ته نشینی کوچک می باشد که به دلیل زمان ماند طولانی ، فاضلاب در آن تحت اثر باکتریهای غیر هوازی به حالت معلق در می آید.

سرپوشیده نمودن آن به منظور جلوگیری از مزاحمت بوی نامطبوع ضروری می باشد.

نظر به اهمیتی که مخزن سپتیک در کاهش آلودگی و مواد آلی فاضلاب دارد، اغلب به عنوان یک راه حل موقت دفع فاضلاب بکار می رود. در این روش کلیه فاضلاب منزل بوسیله فاضلابرو ساختمان وارد سپتیک تانک می گردد. فعل و انفعالاتی که در مخزن ( سپتیک تانک - لیست قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن ) صورت می گیرد عبارتست از پالایش ابتدایی فاضلاب که همان ته نشینی است ، حتماً موادی که در مخزن ته نشین و یا رونشین می شوند مراحلی از تصفیه را می گذرانند که درباره آن نیز مختصری گفتگو خواهد شد.  

سپتیک تانک به نحوی طراحی می شود که فاضلاب ورودی به آن تقریباً‌ بین یک تا سه روز باقی می ماند در مدت مذکور مواد معلق بالنصبه سنگین فاضلاب به صورت لجن در کف سپتیک تانک ته نشین شده و بیشتر مواد معلق سبک و از جمله روغن و چربی به تدریج به شکل کف غلیظی در سطح مایع شناور می گردد. وقتی که مقدار فاضلاب وارد سپتیک تانک می شود به اندازه هم حجم آن پساب از لوله خروجی دفع می شود. لجن ته نشین شده در کف مخزن در اثر فعالیت باکتریهای غیر هوازی تجزیه گردیده ایجاد گاز می نماید.

نکته مهم : نتیجه فعل و انفعالات مزبور، کاهش قابل ملاحظه حجم لجن می باشد و به همین دلیل معمولاً تخلیه لجن مخزن هر ۲ تا ۴ سال یکبار بر حسب زمان ماند اولیه ضرورت می یابد.

در پساب سپتیک تانکی که صحیح طراحی و اجرا شده است مواد معلق و تیرگی کمی وجود خواهد داشت معذالک هنوز کاملاً‌ صاف نیست و بوی مخصوص فاضلاب می دهد. بعلاوه پساب مزبور احتمالاً از نظر بهداشت به علت در برداشتن باکتریهای بیماری زا، کیست و تخم کرمهایی که کاملاً‌ از بین نرفته اند مخاطره انگیز می باشد.  همزمان و متناوب با تجزیه لجن در مخزن گاز تولید می شود که به صورت حبابهای ریز به سوی سطح مایع صعود می نماید. گازهای مزبور در حین برخورد به فاضلاب وارده مولکولهای آن را با موجودات ریز که عامل اصلی عملیات تجزیه اند جذب می کنند. ذرات مزبور در سطح مایع تجمع یافته و به تدریج آن را سنگین و ضخیم می کند تا آنجا که کف مذکور در اثر افزایش وزن اندکی زیر سطح مایع قرار می گیرد. گسترش لایه های شناور درون سپتیک تانک فاضلاب گاهی به میزانی است که سطح زیرین آن حتی تا درون فاضلابروی اصلی نیز ادامه می یابد.

پیدایش این وضع معمولاً همزمان با افزایش لجن در کف مخزن است و نتیجتاً گذرگاه فاضلاب در داخل مخزن آنقدر کوچک می شود که فرصت کافی برای ته نشین شدن مواد معلق فاضلاب تازه تخلیه شده باقی نمی ماند و در نتیجه در پساب مخزن مقدار قابل توجهی مواد شناور مشاهده خواهد شد. اشکال مزبور را می توان با تخلیه و تنظیف منظم سپتیک تانک فاضلاب مرتفع کرد.

چرا سپتیک تانک فاضلاب را دو انباره یا دو قسمته می سازند ؟

  همزمان با تجزیه فاضلاب و لجن کف سپتیک تانک و  صعود حبابهای گاز در درون مایع سپتیک تانک تا حدودی سیر طبیعی ته نشینی مواد جامد را مختل می کند. راه حل این مشکل ساختمان یک سپتیک تانک دو انباره است. به این ترتیب که مواد معلق سبک که از انباره اول خارج می شوند با شرایط مساعدتری در محیط آرام انباره دوم ته نشین می شوند. این کار به خصوص در مواقعی که حجم لجن ته نشین شده زیاد و تجزیه بی هوازی سریعاً در حال گسترش است، بسیار موثر می باشد. لجن انباره دوم معمولاً‌ یکنواخت تر و کف متشکله در آن کمتر از انباره اول سپتیک تانک است. مواد معلق پساب سپتیک تانک دو مخزنه بی هوازی نیز کمتر از سپتیک تانک فاضلاب  یک مخزنه است.

   در حقیقت و با توجه به تعاریف فوق سپتیک تانک فاضلاب حوضچه ته نشینی ساده ایست که در آن فاضلاب با سرعتی کم و بطور مداوم در جریان است لذا مواد معلق ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتری های بی هوازی هضم میشود، و در نتیجه تبدیل به مواد آبکی و گازی شکل می گردد و از سپتیک تانک فاضلاب خارج می شود.

لذا از مقدار لجنی که باید تخلیه شود کاسته می شودبطوریکه تخلیه لجن درون سپتیک تانک حداکثر یک بار درسال و در نهایت ۵ سال یکبار نیاز به خالی کردن پیدا می کند.  نکته مهمی که باید حتماٌ رعایت شود این است که در تمام مدت مقدار فاضلابی که از سپتیک تانک فاضلاب خارج می شود برابر با مقدار فاضلابی باشد که وارد سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلن می شود.


مکان یابی سپتیک تانک پلی اتیلن

 سپتیک تانک فاضلاب یا سپتیک تانک پلی اتیلن می بایست  دور از مسیر نهرها و آبگیرها باشد، سپتیک تانک پلی اتیلن لازم است در سطحی هموار ساخته شود، سپتیک تانک پلی اتیلن در جهت مخالف وزش بادهای غالب ساخته شود.

  چند نکته:   طول انباره مستطیل شکل را ۲ تا ۴ برابر پهنای آن انتخاب می کنند.   عمق موثر سپتیک تانک فاضلاب برای انباره باید ۱٫۲ متر باشد، عمق موثر عبارتست از فاصله آزاد فاضلاب تا کف سپتیک تانک پلی اتیلن.   فاصله سطح فاضلاب تا سقف انباره سپتیک تانک فاضلاب حداقل باید ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر باشد.   برای زلال سازی بهتر فاضلاب معمولاٌ سپتیک تانک را دو یا سه مخزنه می سازندکه حجم قسمت اول را دو برابر  حجم قسمتهای بعدی طراحی می کنند.  که این امر به منظور جلوگیری از نوسانات سطحی فاضلاب و طولانی تر کردن تخلیه لجن صورت می گیرد.   ضریب تبدیل آب مصرفی به فاضلاب معمولاٌ برابر ۸۰ درصد در نظر گرفته می شود.   میزان تولید فاضلاب با توجه به سرانه مصرف آب و ضریب تبدیل آن به فاضلاب برای زمان ماند ۱۲ تا ۱۵ ساعت (به دلیل عدم حضور پرسنل عملیاتی در طول روز) طراحی می گردد.   


طرز ساخت فضای داخل سپتیک تانک فاضلاب یا سپتیک تانک پلی اتیلن
  جریان فاضلاب بین مخازن توسط لوله های با قطر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر برقرار می گردد، ممکن است این امر بوسیله سوراخهایی که در دیواره جداکننده به فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از سطح آزاد فاضلاب تعبیه می شوند انجام گیرد تا مواد شناور از انباره فاضلاب سرریز نشود. فاصله مرکز تا مرکز لوله ها  و یا سوراخها  ۳۰ سانتی متر در نظر می گیرند.   بمنظور خروج گازهای ایجاد شده از تجزیه فاضلاب در فضای سپتیک تانک، از لوله ای به قطر ۱۰ سانتی متر استفاده می شود. برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت توسط بو ارتفاع لوله تهویه را حداقل ۱٫۵ متر بالاتر از ارتفاع بالاترین ساختمان در نظر می گیرند. همچنین برای جلوگیری از ورود و یا افتادن جانوران و پرندگان به لوله تهویه دو کار صورت می گیرد: یا در انتهای آن توری نصب می کنند و یا با نصب زانوی ۹۰ درجه امتداد دهانه خروجی لوله تهویه را به طرف زمین بر می گردانند.   برای بازدید، تمیز کاری و تعمیر کردن تانک، تعبیه دریچه آدم رو  ضروری است.   بمنظور جلوگیری از حرکت اغتشاشی فاضلاب ورودی که ممکن است موجب خروج کف ناشی از عمل تجزیه فاضلاب گردد از مانع استفاده می کنند. این مانع ممکن است با نصب سه راهی و تغییر جهت دادن لوله ورودی داخل تانک از حالت افقی به عمودی عملی گردد. معمولاٌ انتهای لوله ورودی را حدود ۳۰ سانتی متر و انتهای لوله خروجی فاضلاب را ۴۵ سانتی متر پایین تر از سطح آزاد فاضلاب نصب می کنند.   در حال حاضر حداکثر جمعیتی که می توان فاضلاب حاصل از فعالیت انها را با سپتیک تانک تصفیه نمود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر توصیه شده است.   با نصب دیواره در داخل فضای سپتیک تانک حجم آن را به دو قسمت تقسیم می کنند، بطوریکه حجم فضای مربوط به ورود فاضلاب دو برابر حجم فضای قسمت خروجی باشد.     

مقایسه انواع سپتیک تانک فاضلاب یا سپتیک تانک پلی اتیلن:
  سپتیک تانک فاضلاب با مصالح مختلفی از قبیل آجر، بلوک، بتن پیش ساخته، فایبر گلاس و پلی اتیلن ساخته می شوند.   با توجه به جدول فوق،سپتیک تانک پلی اتیلنی هزینه خرید ،نصب و همچنین هزینه نگهداری کمتری را داشته و نیازی به آب بندی و عایق کاری ندارد.
مزیتهای سپتیک تانک پیش ساخته دو جداره پلی اتیلنی:

  ١ـ سیستم آماده   ٢ـ نصب ساده   ٣ـ تصفیه دائم   ۴ـ آب بندی کامل   ۵ـ داشتن محیطی سالم و بهداشتی   ۶ـ عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله

  سپتیک تانکهای پلی‌اتیلنی در ظرفیت‌های ۲ تا ۸۵ مترمکعب و شکل آنها بصورت استوانه افقی است.

مهمترین مزایای دیگر این سپتیک تانک‌ عبارت است از:

   ۱- استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
   ۲- مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی
   ۳- سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم
   ۴- قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه
   ۵- دارا بودن پوشش ضد UV

 البته مزایای هر یک از انواع سپتیک تانک باعث شده که با توجه به ملاحظات و شرایط محل اجرا از سپتیک تانک پلی اتیلنی یا بتنی استفاده شود. سپتیک تانک پلی اتیلنی در ظرفیت های ۳  تا ۸۵ مترمکعب و سپتیک تانک پیش ساخته بتنی در ظرفیت های ۳ تا ۱۰ مترمکعب طراحی و ساخته می شوند. شکل سپتیک تانک پلی اتیلنی بصورت استوانه افقی و سپتیک تانک پیش ساخته بتنی بصورت استوانه عمودی است.

چون در حال حاضر سپتیک تانک پلی اتیلنی آن بیشتر استفاده می گردد، تصمیم گرفتم که در ابتدا به معرفی نوع پلی اتیلنی و امروزی تر آن بپردازم.   


محاسبات سپتیک تانک فاضلاب
  برای محاسبه حجم سپتیک تانک فاضلاب اطلاع از مقدار فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز در ساختمان ضروری است.   حجم سپتیک تانک فاضلاب بر حسب مقدار فاضلاب تخلیه شده در آن متفاوت و بشرح زیر است:   ۱٫  اگر حجم فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز تا ۲ متر مکعب باشد، حجم تانک ۳ متر مکعب منظور می شود.   ۲٫اگر حجم فاضلاب ۲ تا ۶ متر مکعب باشد، حجم تانک ۱٫۵ برابر حجم فاضلاب محاسبه می گردد.   ۳٫اگر حجم فاضلاب ۶ تا ۶۰متر مکعب باشد حداقل حجم تانک مطابق رابطه زیر بدست می آید:
  V=4500+0.78Q  
مقدار فاضلاب جمع آوری شده در شبانه روز Q =
حداقل حجم سپتیک تانک V =

حوضچه چربی گیر فاضلاب
  در ساختمانهای مجهز به آشپزخانه بزرگ و در موسساتی که مقدار فاضلاب آشپزخانه زیاد باشد، حوضچه چربی گیر ضروری است. حجم حوضچه چربی گیر ۵ لیتر برای هر نفر کافی است و حداقل حجم قابل قبول نیز ۱۲۰ لیتر می باشد.  


بهره برداری از سپتیک تانک فاضلاب

  زمان تخلیه سپتیک تانک  فاضالب بطور معمول و در شرایطی که ظرفیت سپتیک تانک خوب محاسبه شود و از ریختن مواد غیر از فاضلاب جلوگیری شود، حدود یک سال مناسب خواهد بود.  از ریختن مواد ضد عفونی کننده به داخل سپتیک تانک به علت از بین بردن باکتری ها خودداری شود.
  تمام لجن نباید از سپتیک تانک فاضلاب  تخلیه گردد زیرا مقداری لجن برای شروع مجدد فعالیتهای میکروب لازم می باشد.      
دفع فاضلاب تصفیه شده خروجی از سپتیک تانک
  پساب خروجی سپتیک تانک را بر حسب نفوذ پذیری زمین به دو طریق دفع می کنند:
1. در زمین های با نفوذ پذیری زیاد، ترانشه ای به عمق ۴۵ سانتی متر حفر کرده و پساب سپتیک تانک را در آن تخلیه می کنند. زمین های با نفوذپذیری کم، فاضلاب خروجی از سپتیک تانک را به داخل چاه جذبی هدایت می کنند
2. در صورتیکه زمین از نفوذپذیری کمی برخوردار باشد باید با ایجاد ترانشه هایی پر از شن و ماسه دانه بندی شده سطح تماس فاضلاب با زمین را افزایش داد.

تاثیر ظرفیت نفوذپذیری زمین در محاسبه حجم سپتیک تانک فاضلاب
  ظرفیت نفوذپذیری زمین برای فاضلاب کمتر از آب است، زیرا مواد اضافی موجود در فاضلاب سپتیک تانک موجب بوجود آمدن مواد ژله ای می شود. بنابر تعریف، مدت زمانی که لازم است سطح آب در داخل چاله ای به ابعاد ۳۰ در ۳۰ سانتی متر و عمق ۴۵ سانتی متر،  به اندازه ۲٫۵ سانتی متر پایین رود، ظرفیت نفوذ پذیری زمین گفته می شود.
 نکته: قبل از انجام آزمایش زمین محل آزمایش را باید خیس کرد و آزمایش را انجام داد.
   سطح زمین لازم برای جذب فاضلاب سپتیک تانک تصفیه شده بصورت زیر محاسبه می شود.
   با داشتن زمان جذب در صورتیکه از لوله سوراخدار و ترانشه جهت دفع فاضلاب استفاده می شود، می توان از رابطه زیر استفاده نمود.

   Q =۱.۳/Ta + ۷.۵   Q : دبی فاضلاب یا بار سطحی فاضلاب وارد بر سطح جذب کننده بر حسب m3/m2.d از سطح کف ترانشه   Ta : زمان جذب بر حسب دقیقه

 برای تداوم عمل تصفیه و تسریع واکنشهای بیولوژیکی توسط باکتری های هوازی عمق ترانشه را خیلی کم و حدود ۹۰-۴۵ سانتی متر در نظر می گیرند، قطر لوله های پخش که در کف ترانشه نصب می شوند حدود ۱۰ سانتی متر و طول آن برای واحد های کوچک ۱۰۰ متر است. جنس لوله های پخش کننده فاضلاب معمولاٌ سفال می باشد.   شیب لوله ها اگر ۱۰۰ متر باشد ۳/. درصد و اگر ۳۰۰-۱۰۰ متر باشد، ۵/. درصد انتخاب می گردد.   حداقل فاصله بین دیواره دو ترانشه معمولاٌ یک متر انتخاب می گردد.   در دفع فاضلاب در صافی های شنی معمولاٌ دو ردیف لوله استفاده  می شود

ردیف بالا در سپتیک تانک پلی اتیلن به قطر ۱۰ سانتی متر برای پخش فاضلاب در صافی و ردیف زیرین برای جمع آوری فاضلاب صاف شده تعبیه می گردد.

مقدار فاضلابی که در هر متر مربع از صافی شنی در روز می تواند عبور کند ۴۵ لیتر است که معادل زمان جذب در حدود ۲۳ دقیقه می باشد. عمق بستر ماسه ۷۵ سانتی متر است.  در محاسبات نفوذپذیری چاه سطح کف چاه را در نظر نمی گیرند، همچنین برای جلوگیری از آلودگی آبهای زیر زمینی لازم است کف چاه حداقل ۳ - ۱٫۵ متر بالاتر از سطح آب زیر زمینی باشد .

در حقیقت سپتیک تانک پلی اتیلن ساده ترین نوع تصفیه خانه تک واحدی نیز است که تصفیه مکانیکی (ته نشینی) و تصفیه زیستی با کمک باکتریهای بی هوازی ، همزمان در آن انجام می گیرد .

سپتیک تانک پلی اتیلن تشکیل شده است از مخزن سرپوشیده ای که از پلی اتیلن ساخته شده و فاضلاب پس از ورود به مخزن و به علت کاهش سرعت جریان آن، قسمتی از مواد معلق خود را بصورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر مخزن بیرون می رود . مواد ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره سپتیک تانک با کمک باکتریهای بی هوازی هضم میشوند . از این فرایند غیرهوازی در تصفیه فاضلاب، می توان بدون استفاده از تکنولوژی پیچیده و پرهزینه معمول، تصفیه فاضلاب را با هزینه بسیار کمتر و به نحو مطلوبتری به انجام رساند . در این روش در صورتیکه به فاضلاب اکسیژن نرسد، باکتریهای هوازی فعالیت رشد و نمو خود را از دست داده و در عوض باکتریهای بی هوازی فعالیت خود را شروع می کنند. کار این باکتریها براین اساس است که اکسیژن مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب بدست می آورند و به عبارت دیگر این باکتریها برخلاف باکتریهای هوازی، مواد نامبرده را احیاء می کنند.

نتیجه این فعالیت ، تجزیه مواد آلی ناپایدار و تبدیل آنهابه نمکهای معدنی پایدار و نیز گازهایی از قبیل گاز هیدروژن سولفوره ، گاز متان ، گاز کربنیک و گاز ازت می باشد. به این ترتیب ، ترکیبات آلی موجود در سپتیک تانک فاضلاب توسط یک دسته از میکروارگانیسم ها به اسید استیک و گازهای دی اکسید کربن و هیدروژن تبدیل و سپس بوسیله دسته دیگری از میکروارگانیسم ها به گاز متان تبدیل می شود که گاز متان حاصله خود موجب از بین رفتن باکتریهای موجود می گردد .     


ابعاد و اندازه سپتیک تانک فاضلاب | سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن تولیدی  در اندازه های متفاوت به شرح زیر تولید و عرضه می گردد.

سپتیک تانک  پلی اتیلن به حجم 5 مترمکعب حداقل سپتیک تانک فاضلابی است که به لحاظ فنی می بایست تولید گردد. چرا که در فرمول محاسبه ظرفیت سپتیک تانک فاضلاب عدد ثابت 4.5 وجود دارد یعنی حداقل حجم مورد نیاز سپتیک تانک فاضلاب بمنظور برقراری آرامش 4.5مترمکعب خواهد بود. لیکن بدلیل حجم بالای تقاضای سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلنی این شرکت اقدام به تولید سپتیک تانک فاضلاب با حجم 2 مترمکعب نیز نموده است.

سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلنی 2 مترمکعبی گروه صنایع برتر با قطر 1 متر و 1.2 متر بصورت عمودی و افقی و دفنی و غیردفنی قابل تولید است. سپتیک تانک فاضلاب از جنس پلی اتیلن دوجداره تولید میرگدد لذا احتیاجی به سازه نگهدارنده ندارد.

سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلنی 3 مترمکعب با قطر 1 و قطر 1.2 متر تولید و عرضه میگردد. قابلیت دفن و استفاده بصورت اکسپوز در این دستگاه نیز موجب بالا دفتن استفاده ان گردیده است.

سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلنی با حجم 4 و 5 مترمکعب نیز با قطرهای 1.2 متر و 1.4 متر قابل تولید می باشند.


تهیه یا خرید سپتیک تانک پلی اتیلن

نمایندگی فروش سپتیک تانک پلی اتیلن در شهر شیراز , تهران , اصفهان , ارومیه , تبریز , رشت , ساری , تبریز , اردبیل , همدان , بندرعباس
شهر ری , قم , شهرک صنعتی اشتهارد , شهر صنعتی شهید سلیمی , و دیگر شهر های ایران

جدول زیر حجم و اندازه های سپتیک تانک پلی اتیلن - سپتیک تانک بتنی - سپتیک تانک فاضلاب را نمایش می دهد .سپتیک تانک به ظرفیت 4 متر مکعب با تحمل بار ترافیکی - بدون تحمل بار ترافیکی - با و بدون اتاقچه سپتیک - نصاب سپتیک تانک سپتیک تانک به ظرفیت 4 تا 12 متر مکعب با تحمل بار ترافیکی - بدون تحمل بار ترافیکی - با و بدون اتاقچه سپتیک - نصاب سپتیک تانک

جزییات نصب سپتیک تانک 4 تا 12 متر مکعب پلی اتیلن با تحمل بار ترافیکی - بدون اتاقچه نگهداری سپتیک تانک - نصب توسط نصاب
سپتیک تانک راه اندازی و اجرای سپتیک تانک پلی اتیلن - اجرای سپتیک تانک بتنی (بهمراه نقشه فنداسیون سپتیک تانک )
منهول های شبکه فاضلاب جهت اتصال به سپتیک تانک در نزدیکی اگو شهری (اگو فاضلاب)
بهره برداری از سپتیک تانک بتنی - برای فاضلاب آپارتمان های با جمعیت زیاد همانند مسکن مهر
ایجاد شبکه فاضلاب بهمراه سپتیک فاضلاب و منبع فاضلاب برای مجتمع های تجاری و مسکونی بالای 20 خانوار
ایجاد و راه اندازی خط انتقال شبکه فاضلاب و سپتیک تانک پلی اتیلن در مجتمع های مسکونی و تجاری به روش هدایت مستقیم

ایجاد پت فاضلاب و راه اندازی سپتیک تانک پلی اتیلن با ظرفیت های بالای 200 متر معکب در کشور عراق - ترکیه - اربیل - موسل و ...

سپتیک تانک پلی اتیلن به ظرفیت 50 مترمکعب طی دو روز کاری برای پروژه آفتاب کهریزک(محل جدید نمایشگاه بین المللی تهران) توسط گروه صنعتی شها تولید و تحویل قرارگاه سازندگی خاتم شد.

این سپتیک تانک با ضخامت بدنه 10 سانتی متر دارای قطر داخلی 2500 میلیمتر و قطر خارجی 2700 میلیمتر و 1020 طول در کمترین زمان بدلیل محدودیت بهره برداری ، تولید و به محل پروژه ارسال شد.


ضخامت بدنه سپتیک تانک پلی اتیلن  (میزان تحمل بار ترافیک سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره) :

میزان تحمل ترافیک سپتیک تانک پلی اتیلن بستگی به ضخامت بدنه سپتیک تانک و نوع ساختار سپتیک تانک پلی اتیلن در خصوص نحوه دوجداره کردن دارد.
سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره کورتیوب دارای تحمل بار کمتری نسبت به سپتیک تانک پلی اتیلن اسپیرال می باشد.

سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره اسپیرال دارای ضخامت بدنه بیشتری نسبت به سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره کورتیوب می باشد.

سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره دارای حداقل 5 سانتیمتر ضخامت بدنه می باشد.

سپتیک تانک پلی اتیلن گروه صنعتی شهادر ابعاد و اندازه های مختلف بشرح جدول پیوست تولید می گردد :

سپتیک تانک پلی اتیلن 3 متر مکعب دارای قطر 1.2 متر و طول 2.65 متر

سپتیک تانک پلی اتیلن 4 متر مکعب دارای قطر 1.2 متر و طول 3.53 متر

سپتیک تانک پلی اتیلن 5 متر مکعب دارای قطر 1.4 متر و طول 3.26 متر

سپتیک تانک پلی اتیلن 8 متر مکعب دارای قطر 1.4  متر و طول 5.22 متر

سپتیک تانک پلی اتیلن 10 متر مکعب دارای قطر 1.6  متر و طول 5 متر

سپتیک تانک پلی اتیلن 12 متر مکعب دارای قطر 1.6 متر و طول 5.93 متر

سپتیک تانک پلی اتیلن 15 متر مکعب دارای قطر 1.8  متر و طول 6 متر

سپتیک تانک پلی اتیلن 18 متر مکعب دارای قطر 2  متر و طول 5.73 متر

سپتیک تانک پلی اتیلن 20 متر مکعب دارای قطر 2 متر و طول 6.36 متر


سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره 25 متر مکعب دارای قطر استاندارد 2.5 متر و طول 5.1 متر


سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره 30 مترمکعب دارای قطر 2.5 متر و طول 6.1 متر


سپتیک تانک پلی اتیلن 35 متر مکعب با لوله پلی اتیلن دوجداره اسپیرال با ضخامت بدنه 10 سانتیمتر ( قطر 2.5 و طول 7.15 متر)


سپتیک تانک پلی اتیلن 40 مترمکعب با لوله پلی اتیلن دوجداره اسپیرال و عدسی محدب با ضخامت بدنه و عدسی 10 سانتیمتر به قطر 2.5 و طول 8.2 متر

سپتیک تانک پلی اتیلن 45 مترمکعب با لوله اسپیرال و لا لوله کاروگیت پلی اتیلن با ضخامت بدنه 10 سانتیمتر و قطر داخل به داخل 2500 میلمتر و طول 8100 میلیمتر دارای یک ورودی و یک خروجی هر یک به سایز 5 اینچ و یک ونت به قطر 3 اینچ همچنین این سپتیک تانک پلی اتیلن دارای 8 پایه و یک بافل می باشد از مشخصات دیگر سپتیک تانک پلی اتیلن 45 مترمکعب می توان به دو نوع سیفون فاضلاب ورودی و سیفون فاضلاب خروجی در لوله ورودی به سپتیک تانک و لوله خروجی از سپتیک تانک پلی اتیلن را می توان نام برد .